BLACKOUT CUSTOM DESIGN vznikl v roce 2018, po mnoha letech snění o tom, jaké by to bylo ručně postavit nebo upravit bike dle svých představ a vychutnat si tu svobodu a pohodu jízdou na něm.

Vše začalo vrakem Suzuki GS550E z roku 1979. Přerod v nádherný stroj pak jen znásobil chuť jít dál.

Stavíme a upravujeme obyčejné motocykly, splňujeme nadšencům jejich sny o jedinečném stroji a do každého se snažíme vdechnout kus naší dna. Ať už se jedná o jednoduché úpravy nebo vytvoření stylového bike’u pro radost a požitek z jízdy s úsměvem od ucha k uchu, jsme tady, abychom vytvořili něco originálního.

Máme radí jakýkoliv custom – Café Racer, Brat Style, Street, Scrambler, Tracker, Bobber nebo cokoliv co vykouzli úsměv na tváři a dobrý pocit z jedinečnosti. Neškatulkujeme. Nesoudíme. Sdílíme společnou vášeň pro jednu stopu.

 

 

BLACKOUT CUSTOM DESIGN was founded in 2018 after many years of ideas and dreams about what it would be like to manually build or modify a bike according to your ideas and enjoy the freedom and comfort of riding it.

It all started with the wreck of the Suzuki GS550E from 1979. The transformation into a beautiful machine then only multiplied the desire to move on.

We build and modify ordinary motorcycles, fulfill the enthusiasts’ dreams of a unique machine and try to breathe life and a piece of our DNA into everyone. Whether it’s a simple modification or the creation of a stylish bike for the joy and enjoyment of riding with a smile from ear to ear, we are here to create something original.
We advise any custom – Café Racer, Brat Style, Street, Scrambler, Tracker, Bobber … or anything that put a smile on your face and a good feeling of uniqueness. We do not box. We do not judge. We share a common passion for one track.